Koka grīdas atjaunošana Bauskas pils muzejā

Posted in Blogs by on June 8th 2020

Koka grīdas mūsu reģionā jau izsenis sevi ir pierādījušas un guvušas priekšroku starp materiāliem, kad ir pienācis brīdis izvēlēties uzticamu pamatu zem kājām dažādu pielietojumu būvēs un telpās. Koks kā materiāls ir uzticams un dabīgs, kā arī rada mājīguma sajūtu dažāda veida interjeros. Tā pielietojums mājas būvniecībā var būt gan neatsverams, kad koka materiālu izmanto visos mājas būvniecības slāņos, piemēram, pamata konstrukciju veidošanā, sienas, griestu un grīdas apdarē, interjera elementos – līdz pat sīkākajām detaļām. Un gluži pretēji – kad izmanto pilnīgi citus materiālus, aizstājot koka esamību dažādu iemeslu dēļ. Protams, ka nav viena pareiza varianta – kā jābūt, bet, ja izvēlas koku, tam ir gan savi plusi, gan arī savas prasības, kā jau ikvienam materiālam.

Grīdu slīpēšana

Grīdu eļļošana

Grīdu atjaunošana

Latvijā ir sastopami daudzi dažādi vēsturiski objekti, kur grīdas klājumā ir izmantots koka materiāls. Piemēram, baznīcas, kapelas, pilis un muižas, viensētas un muzeji. Nereti tā ir tieši masīvkoka dēļu grīda, darināta no ozola, oša, egles vai priedes kokiem. Bieži vien koka grīda šādos objektos ir saglabājusies kā vēstures liecība, kura veido autentisko vidi un vēsturisko mantojumu. Taču dažkārt dēļu grīda ir ieklāta pavisam nesenākos laikos, bet ar domu – atbalstīt vēsturisko interjera noskaņu. Šo īpašumu uzturētāji ne tikai saglabā vēstures liecības, bet arī uzņemas atbildību par telpu atbilstošu uzturēšanu, piemēram, grīdas restaurēšanu.

Lai saglabātu un uzturētu koka grīdu, tai ir vajadzīga regulāra apkope. Gan ikdienas rūpes – uzkopšana, gan virskārtas atjaunošana, kas būtu lielāks ieguldījums ilgtermiņa lietošanā. Dažāda koka materiāla grīdas – vai tās ir masīvkoka dēļu, vai parketa dēlīšu, vai trīsslāņu parketa materiāla grīda, tās atjauno un apstrādā atbilstoši ierastajai praksei un klienta vēlmēm.

Sadarbībā ar Bauskas pils muzeju tika veikta grīdas restaurācija dažās pils zālēs, kas ir pieejamas apmeklētājiem. Tika atjaunots priedes dēļa grīdas segums. Šajā gadījumā pasūtītājs izvēlējās restaurēt grīdu izmantojot tikai grīdas dēļu slīpēšanu un pulēšanu, bez virskārtas apstrādes ar eļļu vai laku, kas būtu ierasta prakse pie koka grīdas atjaunošanas. Tāds lēmums bija pamatots ar to, ka pils muzeja grīda regulāri tiek apkopta ar viņu izvēlētajiem dabiskajiem līdzekļiem un apstrāde ar eļļu vai laku nav nepieciešama. Tas paspilgtina Bauskas pils autentisko un vēsturisko vidi.

No vēstures rindām zināms, ka Bauskas pili 15. gs. vidū cēla Livonijas ordenis, lai nostiprinātu savu varu pār Zemgali, aizsargātu robežu ar Lietuvu un kontrolētu tirdzniecības ceļu no Lietuvas uz Rīgu. Šodien Bauskas pils muzejs ir pieejams apmeklētājiem ar tā laika vēstures liecībām un mūriem. Kā daļa no muzeja galvenajiem darbības virzieniem ir norādīts – Bauskas pils izpēte, restaurācijas projektu un restaurācijas darbu organizēšana un uzraudzība.